Narzędzia zabezpieczający, czekany. Wszystko do wspinaczki

Wspinaczka to niełatwy sport, lecz na pewno jest to intrygująca przygoda i wędrówka nią dostarczy nadzwyczaj dużo przyjemności. Na rynku dostępnych jest dużo różnorodnych modeli sprzętów asekuracyjnych. Dzięki tarciu między tymi urządzeniami a linką asekuracyjną, bądź zakleszczeniu liny w sprzęcie można bez większego wysiłku udaremniać upadek wspinacza, bądź osobiście zjechać na linie. Dokonując doboru narzędzia trzeba się kierować obrębem jego funkcji a nie tylko jedynie kosztem i tym, czy nam się podoba.

wspinaczka

Autor: sunriseOdyssey
Źródło: http://www.flickr.com
Niektóre akcesoria współdziałają wyłącznie z linkami o precyzyjnie wyznaczonych rozmiarach. Po stosownym połączeniu narzędzia z liną i karabinkiem powstaje efektywnie skuteczny układ asekuracyjny. Sprzęt asekuracyjny to baza zarówno w trakcie wspinaczki w skałkach, jak i ujarzmiania wyższych grzbietów – sprzęt asekuracyjny. Najprostsze i najlżejsze kubki asekuracyjne to doskonałe rozwiązanie w skałach i w trakcie wspinaczki sportowej. Dla początkujących i ludzi szukających solidności dostępne są trochę bardziej powiększone, lecz przez to proste w obsłudze przyrządy.

Jednym z głównych ekwipunków wspinaczkowych jest czekan. Jest to urządzenie wszechstronne, służy do wspinaczki, wyrąbywania schodków w lodzie, jako laska do podtrzymywania, do hamowania w trakcie ześlizgnięcia się, oraz do asekuracji. Poza standardowymi, wszechstronnymi czekanami istnieją czekany specjalistyczne do wspinaczki w lodzie, które posiadają krótsze, wygięte stylisko, również głowicę pozbawioną łopatki – przykłady czekanów.

wspinaczka na szczyt

Autor: tsuru_g4
Źródło: http://www.flickr.com
Stylisko skonstruowane jest ze stali, czy też stopów aluminium, niekiedy z drewna, może być zatopione częściowo, bądź całkiem gumą, albo tworzywem syntetycznym dla stworzenia lepszego chwytu i izolacji termicznej. Z reguły posiada u dołu ostrze do wbijania w śnieg, również pętlę zakładaną na nadgarstek, uniemożliwiającą zgubieniu czekana. Głowica stworzona jest zazwyczaj ze stali węglowej, bądź stopowej, rzadziej ze stopów aluminium czy też tytanu. Standardowe czekany z jednej strony głowicy posiadają grot a z drugiej łopatkę. Ponieważ grot psuje się najszybciej wprowadzono modułową budowę głowicy umożliwiającą wymianę ostrzy, a także zamianę łopatki na obuch.